Terapia stymulacji systemu taktylnego, jest koncepcją opartą na badaniach, które łączą zachowanie człowieka z procesami zachodzącymi w jego mózgu. Metoda ta została stworzona w oparciu o podstawy takich dziedzin jak neurologia, integracja sensoryczna czy psychologia.
W terapii taktylnej wykorzystuje się różne techniki masażu, które pobudzają receptory znajdujące się w skórze i aktywizują funkcje mózgowe i układ nerwowy. W trakcie terapii dostarczane są kontrolowane ilości bodźców sensorycznych dotykowych i proprioceptywnych, w celu uruchomienia naturalnych mechanizmów rozwoju i samoregulacji organizmu.
Stymulacja systemu taktylnego może być stosowana jako samodzielna terapia bądź jako terapia uzupełniająca inne metody terapeutyczne. Wspiera ona rozwój dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi czy zaburzeniami procesów integracji sensorycznej.
Terapia taktylna może być również stosowana zapobiegawczo i profilaktycznie, aby wyeliminować wystąpienie nieprawidłowości rozwojowych w przyszłości (m.in. u niemowląt i dzieci należącej do tzw. grupy ryzyka okołoporodowego).
Wskazaniami do stosowania terapii taktylnej są:
– mózgowe porażenie dziecięce,
– autyzm,
– agresywne zachowania,
– lęki i fobie,
– nadpobudliwość psychoruchowa,
– opóźnienia w rozwoju umysłowym,
– zaburzenia mowy.
Program neurokinezjologicznej terapii taktylnej propaguje holistyczne spojrzenie na człowieka, na jego rozwój i doświadczenie.