Przed rozpoczęciem terapii w naszym podmiocie, terapeuta poprzez szczegółowy wywiad oraz badanie manualne – rozpoznaje problem z którym Pacjent zgłasza się do gabinetu i opracowuje strategię leczenia.
Wskazówki przed pierwszą terapią
Wywiad i wypełnianie karty badania
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy szczegółowy wywiad oraz badanie terapeutyczne. Zebrane informację zapisujemy w karcie badania. Służy ona do planowania oraz monitorowania przebiegu procesu leczenia. Dokumentacja jest przechowywana, dzięki czemu mamy dostęp do historii choroby i terapii pacjenta, co umożliwia efektywne rozwiązywanie ewentualnych problemów w przyszłości.
Strategia leczenia
Etap I
Na początku stosujemy techniki na tkanki bezpośrednio zaangażowane w wywołanie problemu, z którym pacjent zgłosił się do gabinetu i dajemy zalecenia pacjentowi, by jak najszybciej przynieść ulgę. Należy nadmienić, iż od pierwszej wizyty Pacjent rozpoczyna samodzielne wykonywanie w domu odpowiednio dobranych ćwiczeń.
Etap II
Kiedy dolegliwość bólowa zostaje wyeliminowana lub zmniejszona w stopniu akceptowalnym, terapia nakierowana zostaje na dotarcie do pierwotnej przyczyny zaburzenia – w ten sposób zapobiegamy nawrotowi problemu.
Etap III
Finalnie terapeuta analizuje tryb życia, ruch, postawę, nawyki ruchowe Pacjenta. Daje wskazówki, ćwiczenia i zalecenia, które uświadomią Pacjenta – co robić, żeby problem nie wrócił.
Proces leczniczy na tym etapie jest uzależniony od stopnia zaangażowania Pacjenta i stosowania się do zaleceń specjalisty.
Do osiągnięcia celów leczenia niezbędnych jest na ogół od 3 do 7 terapii, jednak zawsze to terapeuta prowadzący decyduje o przebiegu tego procesu, dobierając ilość terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Trójetapowy model terapii gwarantuje, że Pacjent będzie mógł cieszyć się pełnią sił i sprawnością jak najdłużej. Kompleksowe podejście do problemu przekłada się na jego trwałe rozwiązanie.